Hlasovanie o zmene

Tatry

Milí všetci,
máme pre vás dôležité info o možnej a zásadnej zmene pre náš klub, ktorú preto musí hlasovaním odsúhlasiť/zamietnuť Valná hromada klubu (akože my všetci členovia klubu).
Síce nám, lezcom, ide bežne o kadejaké vrcholy, myslím, že vrchol pandémie nie je zrovna z tých najvítanejších. 
Aj preto  toho roku výročku za 2021 a 2020 a rovnako hlasovanie Valnej hromady odkladáme na neurčito.A preto musíme hlasovať takto, online.

Hlasovací formulár nájdete úplne dole na konci. 
Hlasovať môžu len členovia HK JAMES Dolný Kubín ( prihlásení v roku 2021) a členovia nad 18 rokov.
Hlasujte, prosím, do nedele 6.2.2022 do polnoci.

O čo ide?

Horolezecký klub JAMES Dolný Kubín stojí pred ponukou stať sa nielen členom slovenského horolezeckého spolku JAMES, ale zároveň sa stať aj klubom Slovenskej skialpinistickej asociácie. Dôvodom je hlavne možnosť priamej podpory pre našich skialpových pretekárov. Klub by tak získal dvojité členstvo v dvoch oficiálnych slovenských športových spolkoch so všetkými z toho vyplývajúcimi výhodami a stále by ale zostal Horolecezkým klubom JAMES Dolný Kubín.

Určite máte k tomu nemálo otázok, tu sme skúsili na ne odpovedať (čítajte ďalej, hlasovací formulár na konci):

Prečo vlastne?

V zásade nám ide o podporu mladých skialpinistických pretekárov, ktorí sú a chcú byť členmi Horolezeckého klubu JAMES DK, ale slovenský spolok JAMES pre nich a ich činnosť (pretekový skialpinizmus) neposkytuje priamu finančnú alebo inú podporu.

Náš klub je tradične veľmi silným hráčom v slovenskom pretekovom skialpinizme, rastú medzi nami mnohé talenty –  a SSA pre nich ponúka priamu pomoc a podporu. 
Podmienkou tejto podpory pre jednotlivcov je ale členstvo v nejakom klube SSA – a práve preto by sme sa aj my stali členským klubom nie len JAMES-u, ale aj SSA.
Nie sme anonymný klub a sami viete, o koho ide: často sú to deti dlhoročných členov klubu, často klasické postavičky z celej tej partie. A bola by škoda, aby sa k ponúkanej podpore nedostali.

Čo tým kto získa?

  1. € priamo pre pretekárov- jednotlivcov: dotáciu SSA môžu čerpať len členovia nejakého klubu SSA – a teda nie priamo registrovaní členovia SSA. Takto sa k nej teda členovia HK JAMES DK budú môcť dostať.
  2. Možnosť čerpať (nemalú) dotáciu na organizovanie skialp pretekov (Strungami Osnice)
  3. Možnosť získavať podporu v iných dotačných/grantových schémach na špecifickú činnosť (pretekový skialpinizmus), čo je teraz možné len na horolezectvo a športové –  pretekové lezenie
  4. Kamarátstvo s SSA: možnosť podpory, vzdelávania, kurzov, vyjednávacia sila atď.

Čo stratíme?

Nič. 

Z tejto zmeny nevyplývajú pre náš klub a jeho členov nijaké povinnosti, ktoré by menili alebo obmedzili doterajšiu činnosť, smerovanie, nastavenie, rozpočet, agendu, alebo čokoľvek. Na našej stránke nám akurát tak pribudne o logo naviac, zaplatíme 50€ za registráciu a Správna rada stratí trochu času pri administrovaní a papierovaní.

A to sa smie?

Áno. 

Dovoľuje to legislatíva týkajúca sa občianskych združení a športových asociácii, dovoľujú to stanovy nášho klubu, aj stanovy horolezeckého spolku JAMESs, aj stanovy SSA. Vec sme konzultovali s predsedom JAMES-u Tónom Packom, sekretariátom JAMES-u, prezidentom SSA Igorom Žiakom – a máme zelenú zo všetkých strán.

A to sa teda môžeme stať aj trebárs bedmintonistami? 

Áno, technicky áno. 

Ale v tomto prípade je to inak: pretekový skialpinizmus je tradične a dlhodobo súčasťou príbehu nášho klubu a jeho dejín – preto to dáva zmysel (a preto ten bedminton zrovna nie).

Vedia získať pretekári podporu priamo z SSA bez klubovej príslušnosti?

Nie, až na výnimky (reprezentácia). 

Podmienkami získania individuálnej dotácie SSA na pretekový skialpinizmus sú: 
(1) členstvo jednotlivca SSA (= preteková licencia) 
a zároveň
(2) členstvo jednotlivca v nejakom klube v SSA
Jedno bez druhého nejde, preto sa chceme stať aj klubom SSA.

Musia všetci členovia HK JAMES DK povinne platiť nejaké členské naviac?

Nie. 
Členské do HK JAMES DK zostáva pekne postarom. 

Stanú sa členovia HK JAMES DK automaticky aj členmi SSA?

Nie. 

Členstvo v SSA (= preteková licencia) je každého dobrovoľná voľba
(členské SSA tu: https://www.slovakskimo.sk/sk/clanok/126-clenske-na-rok-2022 )
Čerpať dotáciu na pretekový skialpinizmus ale môžu len členovia HK JAMES DK s platným členstvom SSA. 

Môžem sa stať členom SSA klubu HK JAMES Dolný Kubín a zároveň neplatiť členské do JAMES-u?

Nie.

Bude mať z toho €€€ klub alebo Správna rada alebo preceda?

Nie. 

Dotácia je určená (1) výlučne pre jednotlivcov – pretekárov a (2) účelovo viazaná na organizovanie skialpových podujatí (Strungami Osnice).

Zmení sa názov klubu?

Nie. 

Zostávame normálne ďalej HK JAMES Dolný Kubín.

Staneme sa teda skialpinistickým klubom?

HK JAMES Dolný Kubín zostáva tým, čím bol: horolezeckým klubom. Pretekový skialpinizmus je ale zároveň dlhodobo časťou nášho klubu, tu sa tiež veľa nezmení.  

Týmto spôsobom mu len nachádzame podporu, ktorú – technicky – slovenský spolok JAMES nevie poskytnúť, pretože pretekový skialpinizmus nemá ako oficialne podporovanú činnosť a teda nie je súčasťou napr. dotačných schém Ministerstva školstva.

https://forms.gle/pZTyjYiL63bdbTveA

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *