Z HISTÓRIE

Historia

Korene horolezeckého klubu JAMES DOLNÝ KUBÍN siahajú do TJ ZUBEREC – Roháče, kde v roku 1978 Ing. Juraj Kianička založil horolezecký oddiel. (ďalej HO) Bol to jediný HO na Orave a združoval lezcov z celej oblasti.

Od roku 1983 začala neoficiálne fungovať dolnokubínska odnož tohto HO. Zakladateľmi a zároveň prvými členmi boli Jozef Mastrák, Mikuláš Gebura, Lenka Boráková.

Popísali by sme veľa stránok, ak by sme chceli spomenút všetky udalosti a návštevy hôr, skál, u nás ci vo svete a zdokumentovať všetky aktivity ľudí, ktorí sa vystriedali, či vo vedení HO alebo v jeho členskej základni.

Postupom času a priaznivým vývojom najrôznejších udalostí (veľkú zásluhu na tom má narastajúca popularita „extrémnych“ športov) sa oddiel rozrástol. Dnes má okolo 100 členov. Príchodom mladých, ambicióznych lezcov, športovcov, vzrástol počet aj kvalita vylezených ciest. Intenzívnym celoročným tréningom stúpla výkonnosť niektorých členov až na úroveň slovenskej horolezeckej špičky, o čom svedčí niekolkoročná účasť Petra Machaja v horolezeckom reprezentačnom družstve Slovenska.

Aj v našom HK sa jednotlivci začali užšie špecializovať na jednotlivé aktivity. Napr. lezenie na umelej stene, lezenie na skalkách, lezenie v stredných veľhorách a veľhorách, skialpinizmus, paraglajding ale aj ostatné doplnkové horské športy, bežkovanie, horské bicyklovanie atd.

HK JAMES DOLNÝ KUBÍN teda žije aj inými športovými a spoločenskými udalosťami. Každoročne organizujeme metodické dni na skalách, kde si popri lezení prehlbujeme znalosti z istenia a záchrany zraneného spolulezca. Zároveň sa počas metodických dní do tajomstiev lezenia zaúčajú nováčikovia. Na začiatku zimnej sezóny sa stretávame v Roháčoch, kde nacvičujeme základy bezpečného pohybu v teréne v zime.

Poriadame horský beh z Dolného Kubína do Zuberca, ten má tiež svoju tradíciu a 10 ročnú históriu. Na bicykloch každorocne krútime trasu okolo Vysokých Tatier, cez Trstenú, Zakopane, Lysú Poľanu, cez Smokovce, Štrbské Pleso do Dolného Kubína.

Historia
Historia

Ako už bolo vyššie napísané, v súčasnosti má oddiel okolo 100 členov rôznych vekových skupín. O ich rast a bezpečnost sa stará jeden inštruktor a šiesti cvičitelia horolezectva, ale aj viac dobrovolných členov horskej služby, ktorí sú zároveň členmi nášho klubu.

Určite nielen cvičitelia, ale aj horolezecké šťastie prispelo k tomu, že napriek niekoľkým úrazom všetci zranení sú v poriadku a po „preliečení“ sa ďalej venujú horolezeckej činnosti. Vďaka svojej záľube môžeme byt nápomocní pri údržbe a reštaurovaní Oravského hradu ako aj pri rôznych výškových prácach.

V posledných rokoch sa v zimnom období, v našom klube, najviac rozmohol skialpinizmus. Pravidelné skitouringové prechody majú prednosť pred extrémnymi zjazdmi. Prechod Malej Fatry, Západných či Nízkych Tatier, alebo ostatných náročných hrebeňoviek prilákali ďalších priaznivcov pobytu v horách. Rituálom sa stal záver skialpinistickej sezóny v Račkovej doline, kde sa už niekoľko rokov pohybom a pobytom v horách stmeľuje náš kolektív. V oddieli poriadame skialpinistické preteky. V tejto oblasti vynikajú predovšetkým Milan Pisarčík, Juraj Laštík, Miki a Peto Geburovci, Jozef Machaj, a pribúdajú ďalší, mladší, ktorí zvyšujú úroveň pretekov ale aj vzájomnú, priateľskú rivalitu.