Svetlá naše nech im svietia 2024

Dňa 16. januára 1968 sa na Kubínskej holi nad Dolným Kubínom udiala jedna z najväčších slovenských horských tragédií. Snehová lavína gigantických rozmerov, ktorá sa predpoludním odtrhla z vtedy exponovaného hrebeňa, spôsobila neopísateľne krušné chvíle všetkým 53. účastníkom lyžiarskeho kurzu na svahu, ťažko zranila jedenástich z nich a usmrtila šesť mladých ľudí. Dlhé roky si obyvatelia Dolného Kubína tichým večerným pochodom k Pamätníku obetiam lavíny nad Chatou na Kubínskej holi a následným pietnym aktom pripomínajú túto smutnú udalosť.
Inak tomu nebude ani v piatok 19. januára 2024 o 17:00 hodine, keď od Chalupy u Kramerov na spodku zjazdovky „spoločne a pokope“ vyrazia skialpinisti, bežkári i horskí pešiaci /tzv. turisti/ k Pamätníku obetiam lavíny. Pozvanie platí pre všetkých, ktorí si chcú pripomenúť toto horské nešťastie, zaspomínať na vyhasnuté ľudské životy v horách, spoločne poprosiť Boha o večné odpočinutie pre všetkých, ktorí v ich objatí prišli o to najcennejšie a symbolicky sa na diaľku spojiť s príbuznými zosnulých poslucháčov Elektrotechnickej fakulty Vysokého učení technického v Brne – účastníkov lyžiarskeho kurzu na Kubínskej holi z roku 1968. Organizáciu tohto pietneho podujatia už tradične zastreší Horolezecký klub James Dolný Kubín spolu s Mestom Dolný Kubín a Horskou záchrannou službou. Po skončení pietneho aktu sa presunieme na Chatu na Kubínskej holi, kde „pri teplom a nemastnom-neslanom čase strávime spoločný čaj a guláš“.
Nezabudnite si zobrať čelovky, kahance a sviečky, aby svetlá naše nad Dolným Kubínom v tento spomienkový večer svietili naozaj do ďaleka.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *